kwaraloaded logo

| HOT ICE BOY|
|HOLYBOY| |SHUGA DIMPZ| |ABOUT US|
|HEALTH| |OLAMIDE| |MUSIC|
|ENTERTAINMENT| |LIFESTYLE| |EDUCATION|
|GOSSIP| |NEWS| |CELEBRITY GIST|
|MEDIA & INTERNET| |SPORT| |LOCAL NEWS|
|STORE| |CONTACT US|
|LANDLORD THE COMEDIAN|
|EXPLORE KWARA STATE|
|UPLOAD AN ARTICLE/WRITE-UP|
|UPLOAD YOUR MUSIC
| ADVERTISE WITH US|



SAID WEB INC WEARS

Avatar

5% OFF YOUR PURCHASE

Get 5% Discount when you shop any of the
SAID WEB INC WEARS
on Kwaraloaded.com E-Shop.

Use Coupon Code: Kwaraloadedeshop

Expires: July 03, 2020



ANTICIPATE!!!

Avatar

MADE IN KWARA MIXTAPE

HOSTED BY DJ ATECH

POWERED BY
KWARALOADED.COM

©️SAID WEB INC

AMVCA 2020: Full list of winners

Check out the full list of winners at the just concluded Africa Magic Viewers’ Choice Awards.

Headlined by seasoned broadcasters Amina Abdi Rabar and Ik Osakioduwa, the star-studded show had celebrities in attendance attempt to outdo themselves for the award’s newest addition- the ‘Best Dressed’ Category.
Leading the night was ‘Living in Bondage’ with a total of 7 wins including Best Overall movie. ‘God Calling’ followed closely with 2 wins. One of the biggest snubs for the night was ‘King of Boys’ with no wins. The industry merit award went to seasoned TV and filmmaker, Peter Igho.
For the special category, the Best Dressed Male and Best Dressed Female went to Mike Edwards and Mercy Eke of the just concluded Big Brother Naija season 4.

full list of winners:

Best Short Film or Online Video
Oga John – Bolanle Akintomide
Thorn – Bola ‘Enigma’ Akanbi – Winner
Prueba – Stanlee Ohikuhare
Tokunbo – Bio Arimoro

Best Supporting Actor in a Movie or TV Series
Damijo (Rmd) – Seven Richard Mofe
Ramsey Nouah – Living In Bondage
Nkem Owoh – God Calling
Remilekun ‘Reminisce’ Safaru – King Of Boys
Pascal Tokodi – Disconnect – Winner

Best Supporting Actress in a Movie or TV Series
Toni Tones – King Of Boys
Eucharia Anunobi – The Foreigner’s God
Tina Mba – The Set Up
Mary Lazarus – Size 12
Gloria Sarfo – The Perfect Picture: 10 Years Later- Winner

Best Cinematographer
God Calling – Cardoso
Living In Bondage – John Demps
Ratnik – Niyi White, Gbenga Fifolabi and Abiola Ladipo
The Set Up – Mohammed Attah

Best Lighting Designer in a Movie or TV Series
God Calling – Cardoso – Winner
Ratnik – Abiola Ladipo
Elevator Baby – Eleaxu Texas
Plan B – Odhiambo Walter

Best Costume Designer Movie or TV Series
Living In Bondage Olohigbe Nwagwu
The Foreigner’s God Ifan Michael
Ratnik Dimeji Ajibola – Winner
King Of Boys Yolanda Okereke

Best Make-Up Category
God Calling – Lilian Omozele Paul- Winner
The Foreigner’s God – Jude Odoh
King Of Boys – Hakeem Effects
Coming From Insanity – Bio Arimoro

Best Actor in a Comedy (Movie or TV Series)
Uzor Arukwe – Smash
Chibunna “Funny Bone” Stanley – Smash – Winner
Uzor Arukwe – Size 12
Ramsey Nouah – Merry Men 1
Etim Effiong – Plan B Daniel

Best Actress in a Comedy (Movie/TV Series)
Toyin Abraham – Bling Lagosians
Bimbo Ademoye – Looking For Baami
Funke Akindele – Moms At War – Winner
Toyin Abraham – Kasanova
Ebele Okaro – Smash

Best Actor in a Drama (Movie/TV Series)
Swankey J.K.A – Living In Bondage
Timini Egbuson – Elevator Baby – Winner
Efa Iwara – Seven
Gabriel Afolayan – Coming From Insanity
Ramsey Nouah – Levi

Best Actress in a Drama (Movie/TV Series)
Shola Shobowale – King Of Boys
Zainab Balogun – Sylvia
Zainab Balogun – God Calling
Toyin Abraham – Elevator Baby – Winner
Kate Henshaw – The Ghost And The House Of Truth

Best Writer in a Movie or TV Series
BB Sasore – God Calling
Tosin Igho – Seven
Vanessa Kanu – Sylvia
Biodun Stephen – Joba
Nicole Asinugo and CJ Obasi – Living In Bondage- Winner
Akay Mason and Yusuf Carew – Elevator Baby

Best Documentary
Hidden Euphoria – Aderogba Adedeji
Skin – Beverly Naya- Winner
Against All Odds: A Tale Of Resilience – Aderemi Davies
Ibadan: Yoruba Heritage – Tunde Oladimeji

Best Indigenous Language Movie/TV Series Swahili
Raveet Sippy Chadh – Subira – Winner
Timoth Conrad Kachumka – Sema
Victor Gatonye – Dream Child
Joan Kabugu – Toy Car

Best Indigenous Language Movie/TV Series Yoruba
Ronke Odusanya – Ajoji Godogbo –
Yewande Famakin – Alubarika – Winner
Oyebade Adebimpe – Adebimpe Omo Oba
Wumi Olabimtan – Intent

Best Indigenous Language Movie/TV Series Hausa
Tuntube – Muhammad T. Finisher – Winner
Mariya – Abubakar Bashir
Abarawa Rai – Muhammad Adam and Tundun Murtala
Sadauki – Hassan Giggs

Best Indigenous Language Movie/TV Series Igbo
Isianyaocha – Brown Ene
Nekwa – Paul Igwe
Nne – Victor Iyke – Winner
Obiakpor – Evan Okechukwu
Best Movie Southern Africa
Kukuri – Philippe Talavera
Dalitso – Abraham Kabwe – Winner
Kwacha – Cassie Kabwikta
The Beautiful Hen Behind Yao Mountain – Imran Kaisi

Best Movie East Africa
Disconnect – Iman Mueke
Lost In Time – Edijoe Mwaniki
Plan B – Sarah Hassan – Winner
94 Terror – Mulinwa Richard

Best Movie West Africa
God Calling – Momo Spaine
Seven – Tosin Igho
Elevator Baby – Victoria Akujobi
Living In Bondage – Steve Gukas
Ratnik – Dimeji Ajibola

Best Television Series Drama Or Comedy
Jenifa’s Diary – Funke Akindele
Truth – Anis Halloway
Life As It Is – Uche Odoh
Women – Uchenna Mbunabo

Best Picture Editor
God Calling – Holmes Awa
Ratnik – Dimeji Ajibola
Living In Bondage – Antonio Rebeiro
Seven – Tosin Igho and Bryan Dike – Winner
Elevator Baby – Emiola Fagbenle

Best Art Director Movie/TV Series
Living In Bondage – Victor Afrigold, Ayanda Carter, Jim Franklin, Zimasa Ndamase
Ratnik – Dimeji Ajibola, Iwaotan Olusola Roberts – Winner
God Calling – Omotola Alade
The Bling Lagosians – Bolanle Austen Peters

Best Sound Track Movie/TV Series
King Of Boys – Sess, Reminisce & Adekunle Gold – Original Gangster
Living In Bondage – Larry Gaga & Flavour – Tene – Winner
God Calling – Ighwiyisi Jacobs – Stay With Me
The Gift – Mercy Aghedo – The Gift
Run -Timzil – Run

MultiChoice Talent Factory Award
Life of Bim – West Africa
Dreamchaser – West Africa
Ensulo – East Africa
Promises – East Africa
Savana Skies – Southern Africa
The Painting – Southern Africa

Best Director
Living In Bondage – Steve Gukas, Ramsey Nouah – Winner
God Calling – Bb Sasore
The Set Up – Niyi Akinmolayan
King Of Boys – Kemi Adetiba
Ratnik – Dimeji Ajibola
The Ghost And The House Of Truth – Akin Omotosho
Seven – Tosin Igho

Trail Blazer – Jide Kene ( Swanky JKA)
Industry Merit Award – Peter Igho

2,223 total views, 1 views today

Facebook Comments

Africa Magic on Thursday, February 6, 2020, unveiled their nominations for the seventh edition of
Yesterday Tuesday 18th June, Mo Abudu, Chief Executive Officer Ebonylife Media, was unveiled as the
Avengers: Endgame and Game of Thrones racked up top nominations at this year’s nominations for
Africa’s largest bank, Access Bank, has unveiled yet another angle to “More”. This time, the
Game of Thrones is back! After 595 days of waiting, the world's biggest TV show
Please follow and like us:

Saidwebinc STAFF

Next Post

Kwaraloaded Exclusive: How to start a conversation with a girl you like

Sun Mar 15 , 2020
Share this post Get Widget 2,225 total views, 3 views today Facebook Comments 2020 AMVCA: Check out the full nominees’ list Africa Magic on Thursday, February 6, 2020, unveiled their nominations for the seventh edition of Mo Abudu to chair the 47th International Emmy Awards Gala in New York City this November […]
Copyright All right reserved Theme: Default Mag by ThemeInWP
OUR PAGE VIEWS TILL DATE:
Hit counter

Copyright ©2018 - 2019 kwaraloaded.com

C O N T A C T US

|

A B O U T US



OWNED BY;

SAID WEB INC


...The Foremost Web-Developer Company in Kwara State...

Enjoy this blog? Please spread the word❤